Omurtak Cad. Özüm Apt.

Kat : 1 D : 5

Çorlu / TEKİRDAĞ

0282 650 15 50

Pazartesi - Cuma
09:00 - 20:00

Cumartesi
09:00 - 19:00

Siteiçi Arama

Ziyaretçi

Ortodonti

Ortodonti, çene uyumsuzlukları ve diş çapraşıklıklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalıdır?

Kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı dönem olan 6-7 yaşlarında çocukların bir ortodontiste muayene ettirilmesi önemlidir. Bu dönemde çene ilişkilerinde ileride oluşabilecek bozukluklar öngörülüp çene gelişimi yönlendirilerek  kolay ve etkili bir şekilde çözümlenebilir. Sadece dişler düzeyinde yapılacak tedavilerde genelde tüm daimi dişlerin çıkması (11-12 yaş civarı) beklenir. Buna muayene sonrası ortodontist karar verecektir.

Ortodontik Tedavi Neden Gereklidir?

Diş çapraşıklığı varlığında ağız hijyenini sağlamak güçleşir ve bu sebeple diş çürükleri ve dişeti problemleri daha kolay oluşur. Kapanış bozukluğu varlığında bazı dişlere ve çene eklemine fazla yük gelerek hasar oluşumuna sebep olabilir. Dişlerin normal olmayan pozisyonları nedeniyle bazı dişler çene kemiği içinde gömülü kalabilir. Diş çapraşıklığı estetik açıdan da problemlere neden olarak kişinin kendine olan özgüvenini etkileyebilir. Ortodontik tedavi bu durumların oluşmasını engellemek varsa tedavi etmek amacıyla uygulanır.

Ortodontik Tedavi Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Ortodontik tedavi için bir üst yaş limiti yoktur. her yaşta uygulanabilir, sadece yaş ilerledikçe kemik yapısında meydana gelen değişim nedeniyle tedavi biraz daha uzun sürebilir.