Omurtak Cad. Özüm Apt.

Kat : 1 D : 5

Çorlu / TEKİRDAĞ

0282 650 15 50

Pazartesi - Cuma
09:00 - 20:00

Cumartesi
09:00 - 19:00

Siteiçi Arama

Ziyaretçi

Protez Diş

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli sebeplerle madde kaybına uğradığı veya tamamen kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da kayıpları gidermek amacıyla hazırlanan maddelere protez denir.

PROTEZ ÇEŞİTLERİ

1. SABİT PROTEZ

Hastanın kendisinin çıkaramadığı yapıştırma protezlerdir.

Kron(kaplama): Çürük, kırık veya başka nedenlerle dolgu yapılamayacak kadar madde kaybına uğramış dişlere uygulanan işlemdir.

Köprü: Bir veya daha fazla diş eksikliği durumunda boşluğa komşu dişlerin küçültülüp bu dişlere uygulanan kaplamalardan destek alınarak boşlukların doldurulması işlemidir. Ağızdaki mevcut boşluklar telafi edilmediği durumlarda komşu dişlerde boşluğa doğru hareket olur. Bu durumda bu bölgenin temizliği zorlaşır, estetik sorunlar oluşur ve çiğneme fonksiyonu da bozulur. Bunun için mevcut boşluklar uygun şekilde tedavi edilmelidir.

2. HAREKETLİ PROTEZ

Tam protez(damak): Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanan protez şeklidir. vakum etkisiyle ağızda durması sağlanır.

Klasik parsiyel protez(yarım damak): Kısmi dişsizlik durumlarında uygulanır.hastanın mevcut dişlerine uygulanan kroşeler(kanca) yardımıyla ağıza tutunur.

Hassas tutuculu parsiyel protez: Klasik parsiyel protezde kullanılan kroşe (kanca) gibi dışarıdan görünen kısımlar yerine farklı sistemlerle tutuculuk sağlanır. bu sebeple daha estetiktir.

3. İMPLANT ÜSTÜ PROTEZ

Çene kemiğine yerleştirilen implantların üzerine uygulanan; implant sayısı, dişsiz boşluğun büyüklüğü gibi etkenlere bağlı olarak sabit ya da haraketli olabilen protez şeklidir.