Omurtak Cad. Özüm Apt.

Kat : 1 D : 5

Çorlu / TEKİRDAĞ

0282 650 15 50

Pazartesi - Cuma
09:00 - 20:00

Cumartesi
09:00 - 19:00

Siteiçi Arama

Ziyaretçi

Dişeti Hastalıkları

Dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır.dişeti hastalıkları basit dişeti iltihabından, dişleri saran çene kemiğin eridiği ve dişlerin sallanarak kaybedildiği enfeksiyonlara kadar geniş bir alanı kapsar.

NEDEN OLUŞUR

İltihabi dişeti hasalıklarının temel nedeni, yetersiz ağız hijyenine bağlı olarak özellikle diş dişeti birleşim bölgesinde biriken bakteriyel diş plağı denen yapışkan tabakadır. Bununla birlikte sigara kullanımı, bazı ilaçlar,genetik, hormonal değişiklikler(hamilelik,menstruasyon gibi), stres,kötü beslenme, uyumu bozulmuş dolgu ve protezler,diş sıkma, bazı sistemik hastalıklar(diabet vb.) gibi durumlar da dişeti hastalığı oluşumunu kolaylaştırır veya var olan hastalığın şiddetini arttırır.

DİŞETİ HASTALIĞINI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Dişeti hastalığının pekçok belirtisi vardır. Bunların en belirgin olanı dişetlerinde kanamadır. Bunun dışında dişetlerinde renk değişikliği,hassasiyet; dişlerde sallanma, yer değişikliği ve kötü ağız kokusu gözlenir.

TEDAVİSİ NEDİR ?

Dişeti hastalığının tedavisinde temel mantık hastanın ağız hijyenini sağlayabileceği ortamı oluşturmaktır. Bunun için öncelikle hastalığın durumuna göre diştaşı temizliği ile başlanır. Gerekli durumlarda daha derin temizlik, kök yüzeylerinin düzleştirilmesi ilerlemiş vakalarda cerrahi tedavi yapılabilir. Uyumu bozuk protezler dolgular yenilenir. Hastanın ağız hijyenini sağlayabileceği şartlar sağlandıktan sonra düzenli kontrollerle durum korunur.