Omurtak Cad. Özüm Apt.

Kat : 1 D : 5

Çorlu / TEKİRDAĞ

0282 650 15 50

Pazartesi - Cuma
09:00 - 20:00

Cumartesi
09:00 - 19:00

Siteiçi Arama

Ziyaretçi

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir.

Ancak kadınlarda ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir. Bu dönemlerden biri de hamileliktir. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle dişetlerinde şişlik ve kızarıklıklar görülebilir. Bu durumdaki dişetleri oldukça hassastır ve kolay kanar.hamilelik gingivitisi denen bu durum hamilelik sonlarına doğru en üst seviyeye çıkar ve doğum sonrası normale döner. Ağız bakımına dikkat edilmezse bu belirtiler daha şiddetli hissedilir. Yine hormonal değişikliklere bağlı olarak tükürük ph ının düşmesi sonucu diş çürümesi kolaylaşır. Hamilelik döneminde hamilelik tümörü denilen dişeti büyümelerine de rastlanabilir. Genellikle kendi haline bırakılmakla birlikte hastaya rahatsızlık veriyorsa ve çiğnemeye engel oluyorsa alınabilir.

"Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı " düşüncesi tamamen yanlıştır.
 
Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
 
 
Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde:
- Ağız bakımına özellikle önem verilmeli
- Yeterli ve dengeli beslenilmeli
- Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı (özellikle yemek aralarında).
- Kurutulmuş meyve ve karemel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
- Diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. 

Acil diş tedavisi gerektiren durumlarda hastanın jinekoloğunun önerileri doğrultusunda hamileliğin her döneminde tedavi yapılabilir. Acil olmayan fakat hamilelik sonuna ertelenemeyecek diş tedavileri için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir(3. ayın sonundan 6. ayın sonuna kadar). Bunun dışındaki durumlar hamilelik sonrasına ertelenebilir.